Становлення сонячної енергії як стабільного та екологічно чистого джерела енергії відкриває широкі можливості для створення власної енергетичної системи. У цій практичній статті-інструкції я покажу, як зробив сонячну панель зі шматка скла, алюмінієвих куточків, силіконового компаунду і бракованих полікристалічних сонячних модулів куплених на барахолці. Спершу розглянемо необхідні матеріали та інструменти, а потім перейдемо до покрокової інструкції монтажу.
Матеріали, які вам знадобляться:
Шматок скла. Розмір близько звісно залежить від потужності і розмірів панелі яку хочеться отримати. В моєму випадку скло я вирізав зі старих вікон, 30х30см. Склорізом користувався вперше, тому вийшло не дуже рівно, але вже як є =). Товщина скла в мене 4мм. Краще було б взяти оргскло, але не знайшов обрізків такого розміру за адекватну ціну. Алюмінієві куточки: вони використовуються для створення рамки навколо скла. Завдяки ним панель буде міцною та стійкою. Купити можна в будь якому будівельному магазині. На моїй панелі 10х10х1
Силіконовий компаунд: використовується для з'єднання скла з алюмінієвими куточками та фіксування сонячних модулів. Взагалі він має бути спеціальний, для сонячних панелей. Але в мене бомж-версія, тому взяв який був (без маркування).Сонячні модулі: оберіть модулі, які відповідають вашим потребам. Розмір та кількість модулів залежить від ваших вимог щодо електрогенерації. Я собі випадково купив 49 шт бракованих полікристалічних модулів по 0.25ВТ кожен (0.5В і 0.5А). Такі без проблем можна купити на aliexpress.
Монтаж
Крок 1: Підготовка робочої зони
Переконайтеся, що у вас є чиста та рівна поверхня для роботи. Розмістіть усі матеріали та інструменти поруч, щоб мати доступ до них під час монтажу.
Крок 2: Рамка з алюмінієвих куточків
Вимірюємо розміри шматка скла та відріжте алюмінієві куточки на відповідну довжину. Дуже зручно різати алюміній ножовкою по металу. Я різав під 45°, але це не обов'язково. Раму можна тимчасово склеїти цианокрилатом.
Крок 3: Фіксація скла до рамки
Нанесимо силіконовий компаунд вздовж внутрішньої сторони алюмінієвої рамки. Можна це зробити також силіконовим клеєм, або будь-яким не твердим. Ставимо шматок скла на місце та притискаємо, щоб він притримувався силіконовим компаундом. Скло має рівномірно прилягати до рамки. має вийти щось схоже:
Крок 4: Пайка
Тут все просто. При послідовному з'єднанні напруга додається, при паралельному додається струм. Я вирішив з'єднати послідновно по 23 модулі і з'єднати їх паралельно. Відповідно схема 23s2p. Відповідно розрахункова напруга холостого ходу буде 11.5В. Так як батарея буде використовуватись для зарядки павербанка і різних девайсів, то потрібен DC-DC перетворювач. Пайку модулів можна виконувати дротами, але краще купити шину 2мм. В мене була 5 мм, тому довелось її нарізати ножницями. Електроніку я змонтував в окремому корпусі з перемикачем, який перемикає вихід із сонячної панелі на DC-DC перетворювач, або безпосередньо на клемник.
Крок 5: Розміщення сонячних модулів
Виберіть оптимальне розташування сонячних модулів на шматку скла. Врахуйте простір для шин. Також потрібно ретельно зафіксуйте сонячні модулі на склі за допомогою силіконового компаунду. Я просто залив його в рамку зі склом, і далі виклав спаяні послідовно смужки сонячних модулів. Після полімеризації компаунду з'єднав ці смужки зоб отримати результуючу схему. Компаунду не вистачило, тому як є.
Крок 6: Косметика
Останнім етапом є закриття листовим пластиком зворотньої частини сонячної панелі для захисту від пошкоджень і виконання суто косметичної функції.
Висновок:
Доволі просто зібрати сонячну панель для зарядки різних гаджетів. Даний пристрій може бути корисним в часи блекауту, та і взагалі халява - дуже приємне явище. Конструкція передбачає вихід USB 5в для зарядки телефонів, power-банків, та клемний вихід 11.5В. А ось і відео з вуличним тестом: