Чому нам потібен ліхтар?
З жовтня 2022 року йобана русня терористична організація "російська федерація" завдає ударів по об'єктам енергетичної інфраструктури. В наслідок чого діють аварійні і стабілізаційні відключення електроенергії. В умовах короткого світлового дня це дуже не зручно. Як наслідок - з'являються різноманітні варіанти DIY реалізацій різноманітних джерел світла. Найбільш відомою стала тернопільська свічка. Але вона увібрала в себе всі можливі недоліки:
- Батарейки. Їх доведеться купувати, так як перезаряджати їх не можна
- Слабке освітлення. Один слабкий світлодіод на 10-50мА просто не здатен освітити навіть маленьку кімнату
На просторах інтернету можна зустріти два основні варіанти - з намертво спаяними з'єднаннями, або всі електричні з'єднання реалізовані скотчем. В першому випадку відсутня можливість вимкнення ліхтарика. В другому - абсолютна ненадійність конструкції. Тож необхідно виправити ці недоліки і зробити "ребрендінг" =)
Вимоги
- Має бути аккумулятор, можливість зарядки - як наслідок
- Достатня яскравість. Тобто це має бути не направлений ліхтар, а девайс для повноцінного освітлення кімнати. Забезпечувати мінімально-комфортний рівень освітлення
- Два режими роботи - яскравий і економний.
Реалізація
Корпус
Для реалізації корпусу може бути мільйон різних варіантів. Радіоринок пропонує майже нескінченний вибір корпусів різних розмірів, цін, якості. Але наш вибір - робити з того, що є вдома. Не витрачаючись. Так склалось, що в мене на балконі в старому комоді зберігаються старі протигази ГП-5 та радіаційної аптечки АИ-2. Хоча ризик використання зброї масового ураження російськими підарасами зараз надзвичайно великий, але вживати препарати з цієї аптечки я б вже не ризикнув. Тому сміливо викидаємо в смітник все зайве залишаючи собі лише пластикову коробку - це і буде наш корпус. Також необхідно обережно вирізати всі облої і кріплення для тубусів з препаратами, щоб вони не заважали внутрішньому компонуванню.
Світлодіоди
Звичайні малопотужні (10-50мАг) світлодіоди нам тут не підходять. Потрібні потужні, освітлювальні. В мене залишилось декілька на 3В 300мАг. Це приблизно 1Вт потужності. Таким світлодіодам для стабільної роботи і дового терміну життя потрібне пасивне охолодження.
Акумулятор
Давно відкрив для себе лайфхак. Найдешевші li-ion акумулятори - не реалізовані від старих телефонів. За 1-1.5$ можна придбати такий на 2400мАг. Це набагато дешевше ніж купувати звичані у стандартному виконанні. Та і в телефонних вже вбудована плата захисту від перерозряду і перезаряду, тому і вірогідність вибуху чи пожежі мінімальна. Такі ж можна використовувати для того щоб зібрати саморобний power-bank
Компонування та комутація
Для комфортного аварійного освітлення кімнати потрібно два світлодіоди, тобто приблизно 600мА/год. Тобто в такому режимі освітлювати кімнату можна біля 8 годин. Відключення світла бувають і довше, тому необхідних економний режим - коли працює лише один світлодіод. Найпростіша схема - під'єднувати світлодіод через резисторі вимикач. Розрахувати потужність і номінал резистора можна в будь-якому калькуляторі або ж просто за законом Ома - поділити напругу джерела живлення (3.6В-4.2В) на струм світлодіода (300мА).В моєму випадку на кожному світлодіоді 2 резистори на 4.7Ом паралельно, тобто 2.35. Для охолодження корпус світлодіода має для цього спеціальну площину, в нижній частині корпусу світлодіоду, яка має щільно контактувати зі спеціальною пластиною, якої в мене немає. Тому світлодіоди приклеюємо термопровідним клеєм прямо на радіатор, який вклеюємо в корпус. Вирізаємо отвір під два вимикачі, по одному на світлодіод, і вклеюємо їх в отвір. Для заряджання акумулятора необхідна невелика плата. Вони продаються в будь-якому радіомагазині або можна замовити на aliexpress.com за дуже недорого - близько 10 грн. Або близько 5, якщо купувати одразу 10. Головне не забути продовбати отвір в корпусі для зарядки =) Всі з'єднання виконувати можна будь-яким дротом. Я взяв виту пару, хоча цей варіант не рекомендую. Одножильний дріт жахливо паяється. Зібравши все до купи перевіряємо. Якщо все працює, значить зібрано все вірно. На світлодіоди краще приклеїти розсіювач від світлодіодної лампи. Він робить світло більш м'яким і рівномірним. Ось що вийшло. Звісно, камера не передає рівень освітлення, але це набагато краще ніж ліхтар. Комфортно можна їсти, читати в кімнаті 10-12м. В невеликій ваній кімнаті з білою плиткою різниця із стаціонарним світлом взагалі майже не помітна.